Jeszcze garść widm
Abstrakt
Pełny tekst:
Tylko dla subskrybentówRefbacks
- There are currently no refbacks.
Wioletta Małgorzata Kowalska
Uniwersytet w Białymstoku
Polska
Wioletta Małgorzata Kowalska, ur. 21 lipca 1961 r. w Hajnówce; 1980-1988 studia na Uniwersytecie Warszawskim, najpierw w Instytucie Romanistyki (ukończone z wyróżnieniem w 1985), a następnie w Instytucie Filozofii (również z wyróżnieniem w 1988); od 1988 zatrudniona w ówczesnym Zakładzie Nauk Społecznych (następnie Instytucie Filozofii i Socjologii, dziś Katedrze Filozofii przy Wydziale Historyczno-Socjologicznym) Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (dziś Uniwersytetu w Białymstoku); 1993 doktorat na podstawie rozprawy dotyczącej filozofii J. P. Sartre'a (opublikowanej potem pod tytułem W poszukiwaniu straconej syntezy. Jean-Paul Sartre i paradygmaty filozoficznego myślenia ) w IFiS PAN w Warszawie pod kierunkiem prof. B. Skargi; 2000 kolokwium habilitacyjne i uzyskanie stopnia doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Dialektyka poza dialektyką. Od Bataille'a do Derridy. Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych, także zagranicznych konferencjach, kongresach lub kolokwiach filozoficznych; kilkakrotnie wyjeżdżała do Francji w celach naukowych - w 1998 była zaproszona w charakterze gościnnego wykładowcy na Uniwersytet w Marne-la-Vallé pod Paryżem, wygłosiła również wykład na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Paris IV (Sorbona) na zaproszenie prof. A. Renaut.
Publikacje książkowe: Sartre: problem nicości, Białystok 1992; W poszukiwaniu straconej syntezy. Jean-Paul Sartre i paradygmaty filozoficznego myślenia, Warszawa 1997; Dialektyka poza dialektyką. Od Bataille'a do Derridy, Warszawa 2000. - Ponad 20 esejów i artykułów w czasopismach i tomach zbiorowych, polskich i francuskich.
Ważniejsze przekłady filozoficzne (książkowe): B. Baczko, Wyobrażenia społeczne, Warszawa 1993; E. Lévinas, O Bogu, który nawiedza myśl,Kraków 1994; B. Skarga, Limites de l'historicité, Paris 1994 (na francuski); R. Aron, Esej o wolnościach, Warszawa 1997; E. Lévinas,Całość i nieskończoność. Esej o zewnę, Warszawa 1998; J.-F. Lyotard,Kondycja ponowoczesna, Warszawa 1997 (z Jackiem Migasińskim); M. Foucault, Trzeba bronić społeczeństwa, Warszawa 1998; M. Merleau-Ponty, Fenomenologia percepcji, Warszawa 2001 (z J. Migasińskim). - Przedmowy do R. Aron, Esej o wolnościach; J.-F. Lyotard, Kondycja ponowoczesna, E. Lévinas, Całość i nieskończoność (za przekład tej pracy otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za rok 1998).
Członek Rady Programowej "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego".