Borges, myśliciel paradoksu
Refbacks
- There are currently no refbacks.
Stanisław Gromadzki
Uniwersytet Warszawski
Stanisław Gromadzki, ur. 24 marca 1971 r. w Kolnie; 1990 studia w Akademii Medycznej w Gdańsku; od 1991 studia na Uniwersytecie Warszawskim, najpierw na Wydziale Polonistyki (ukończone z wyróżnieniem pod kier. prof. dr hab. Stanisława Frybesa w 1996), a od 1994 w Instytucie Filozofii; 1997-2002 doktorant w Instytucie Filozofii (początkowo Zakład Filozofii Kultury, później Zakład Historii Filozofii Nowożytnej); pod kier. prof. dr hab. Jacka Migasińskiego przygotowuje rozprawę doktorską na temat kwestii nihilizmu w filozofii Fryderyka Nietzschego.
Współautor (z Jerzym Niecikowskim) antologii Nihilizm: dzieje, recepcja, prognozy, Warszawa 2001; autor esejów literaturoznawczych i filozoficznych (oraz recenzji), głównie na temat twórczości Pawła Huelle, Güntera Grassa i filozofii Nietzschego, publikowanych w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych; przełożył książkę Karla Löwitha, Od Hegla do Nietzschego. Rewolucyjny przełom w myśli XIX wieku, Warszawa 2001 (opublikowaną w lutym 2003), kilkanaście rozpraw filozoficznych oraz esej Nietzschego Przypadek Wagnera. Problem muzykanta ("Nowa Krytyka", w druku). Wybrał i opracował zestaw tekstów do czterech numerów kwartalnika "Przegląd Filozoficzno-Literacki": o Nietzschem (2002, nr 1 (1); redaktor tomu), o Sołowjowie (2002, nr 2 (2); z Januszem Dobieszewskim i Robertem Papieskim), o feminizmie (2003, nr 1 (3); z Joanną Mizielińską) i o Borgesie (2003, nr 2 (4); z Krzysztofem Łapińskim). Autor publikowanych w nim esejów i opowiadań (m.in. Listów niepotrzebnych). Mieszka w Warszawie.
Założyciel, redaktor naczelny i członek Rady Programowej "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego".
Krzysztof Łapiński
Krzysztof Łapiński, ur. 3 kwietnia 1975 r. w Bielsku Podlaskim; absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. dr hab. Dobrochny Dembińskiej-Siury na temat Pojęcie troski o duszę w filozofii Platona (czerwiec 2000); przełożył (ze Sławomirem Żuławskim) książkę W. K. C. Guthrie'go, Sokrates, Warszawa 2000; doktorant w IF UW i student w Instytucie Filologii Klasycznej na Wydziale Polonistyki UW. Od 2002 członek Zespołu Redakcyjnego kwartalnika "Przegląd Filozoficzno-Literacki". Wybrał i opracował (wspólnie ze Stanisławem Gromadzkim) zestaw tekstów do numeru Borgesowskiego "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego" (2003, nr 2 (4)). Pod kierunkiem prof. D. Dembińskiej-Siury pisze rozprawę doktorską na temat Platona i Seneki. Zajmuje się dziennikarstwem. Mieszka w Warszawie.
Zastępca redaktora naczelnego "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego".